poniedziałek, 16 lipca 2012

Jacy są faceci od kuchni?

Francja to kolebka sztuki kulinarnej. Cuisine classique, cuisine nouvelle, Paul Bocuse, Eric Ripert. Nic dziwnego, że film Faceci od kuchni (Comme un Chef) nie mógł powstać nigdzie indziej jak we Francji. Pasjami oglądam filmy o tematyce kulinarnej,więc nie mogłam przegapić tej nowości. To traktujący bardziej o kucharzach i kuchennym backstage’u niż o  kuchni francuskiej. 

via:materiały prasowe

Film opowiada o klasycznym wręcz konflikcie. Między starym a nowym, pracą a rodziną,  marzeniami a rzeczywistością, własnymi ambicjami a nie zawsze pożądanym kompromisem.
Powyższe spięcia były już przerabiane w setkach filmów. Zaciekawiło mnie co innego.
Co zrobić jak dojdzie się do ściany? Kiedy już osiągnie się wszystko co można osiągnąć w danym zawodzie, kiedy wyczerpią się różne możliwości a ambicja wciąż woła o więcej i nie pozwala ze sceny zejść?

Z ciekawością obserwowałam przemianę szefa kuchni (Jean Reno). Z jednej strony czuje się słusznie odpowiedzialny za sukces restauracji, którą stworzył. Z drugiej jednak ma świadomość, że musi odejść i zwolnić miejsce komuś, kto przejawia równie wielkie talenty a jednocześnie posiada coś co jemu już się wyczerpało: świeżość i werwę.
Życie na bardzo wysokich obrotach jest szalenie uzależniające. Kiedy w końcu trzeba zwolnić wpada się w pustkę i jeszcze bardziej tęskni się za starym tempem. Alexandre Lagarde (Reno) znalazł się właśnie w tym miejscu. Nagle silny, postawny facet stał się bezbronny w konfrontacji z poszukiwaniem alternatywnej opcji na swoje życie.
Faceci od kuchni to film lekki, łatwy i przyjemny. Myślę, że scena z Braianem, kiedy główny bohater Jacky Bonnot (Michael Youn) występuje w telewizyjnym show – incognito (!)  ma szanse na stanie się kultowym viralem krążącym po sieci. Fabuła filmu jest dość zwodnicza w swojej lekkości. Decydując się na romans z telewizją raz na zawsze rezygnujemy z dużej części naszej prywatności.

via:materiały prasowe
Francuska komedia nienachalnie przemyca socjologiczną charakterystykę Francuzów. Trzeba podkreślić, że szef kuchni we Francji to papież gastronomii. Jest znany i szanowany wszyscy się liczą z jego zdaniem. 
Jedzenie, jego jakość, miejsce w którym się nim delektujemy, emocje jakie temu towarzyszą stanowią bardzo ważny aspekt życia Francuzów, bo jest duża różnica między modą na jedzenie, a kulturą jedzenia. 

Na pokaz przedpremierowy wybrałam się na zaproszenie Polska-Gotuje.pl oraz Kuchnia +.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz