czwartek, 17 grudnia 2015

Quinta do Ameal – genialna opcja na enoturystykę niecałą godzinę od Porto

Portugalia zdecydowanie nie kojarzy się z białymi, jakościowymi winami. Pedro Araujo odważnie przełamuje stereotyp winiarza z tego regionu, produkując wina ze szczepu Loureiro w swojej butikowej winnicy Quinta do Ameal. Jeżeli będziecie w okolicy Porto, warto przejechać godzinę drogi na północ by odwiedzieć tę niezwykłą winnicę.


Pedro to przystojny mężczyzna, w dobrze skrojonej koszuli, który wygląda, jakby właśnie wyszedł od fryzjera po wcześniejszym trzygodzinnym masażu. Mówi powoli i precyzyjnie, koncentruje się głównie na pozytywnych komunikatach. Jest uzależniony od słuchania muzyki i ulepszania rzeczy wokół siebie.
To, jak produkcję jakościowego wina uczynić rentownym przedsięwzięciem, ma zapisane w genach. Jest potomkiem słynnego producenta wina z Porto Adriano Ramos-Pinto. Pod koniec lat 80. jego rodzina sprzedała biznes. Nowym właścicielem jest obecnie francuski dom szampana Louis Roederer. Jednak geny to nie wszystko. Trzeba mieć wyczucie biznesowe oraz otaczać się odpowiednimi ludźmi. Z tym ostatnim Pedro nie ma problemu. Winiarzem, który robi dla niego wino, jest ceniony w branży Anselmo Mendes (wyróżniony przez „Magazyn Wino” tytułem Człowieka Roku 2014).Dookoła większość łasych na profity producentów co roku wypuszcza na rynek hektolitry przeznaczonego na mainstreamowy rynek Vinho Verde. On jednak zdecydował się na produkcję wina z mało popularnego szczepu Loureiro. Odmiana została zidentyfikowana jako krzyżówka szczepów amaral i branco escola. Na nosie charakteryzuje się nutami kwiatów laurowych, lipy, pomarańczy i akacji, zaś w smaku łatwo wyczuwalnymi nutami pomarańczy i brzoskwini. W niewielkim portfolio Quinta do Ameal znajdziemy wina spokojne (jednoszczepowe Lureiro, Escolha), musujące (Espumante), słodkie (Special Harvest). Pedro podkreśla: - Mała skala produkcji pozwala na lepsze kontrolowanie jakości, jedyne, na czym mi zależy, to osiągnięcie perfekcji w tym, co robię. Liczby mówią same za siebie.
Powierzchnia całej winnicy wynosi 12 ha, a wydajność 1 hektara to ok. 3000-4000 kilogramów winogron. Dwa lata temu, równolegle z produkcją wina Araujo zaczął nowy projekt. Ameal Wine & Tourism Terroir to koncept enoturystyczny, który podobnie jak w przypadku wina stawia na jakość. W nowocześnie urządzonych i świetnie zaprojektowanych wnętrzach niewielkich budynków z XVIII w. można odpocząć i napić się dobrego wina. Pedro kolekcjonuje portugalskie meble z lat 60. i 70., a niektóre z nich projektuje sam, na przykład siedzisko z lnianych worków po brazylijskiej kawie.
Dookoła tylko las, szum pobliskiej rzeki Lima, która przepływa przez posiadłość, ogródek warzywny i uginające się od owoców drzewa brzoskwiniowe. Pedro na wszystko ma plan i wydawać by się mogło, że jego życie pozbawione jest chaosu. Nic bardziej mylnego, dla kogoś kto płynie pod prąd codzienność oznacza nowe wyzwania do pokonania. A tych szuka sobie sam.


Więcej szczegółów i droga dojazdowa z Porto: www.quintadoameal.com

Tekst ukazał się w magazynie Food Service.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz