środa, 14 marca 2012

Atelier Amaro i Butchery&Wine wyróżnione w przewodniku Michelina

Nikt tak jak oni nie wyglądają pierwszej gwiazdki.  Dla nich święta przypadają nie w grudniu, ale w połowie marca.  Pierwsza gwiazdka nie zaświeciła w tym roku nad Wisłą. Ale było blisko. I nadal jest.

Dziś w Paryżu ukazało się nowe wydanie słynnego czerwonego przewodnika Michelin "Main Cities of Europe 2012".  To bezsprzecznie  biblia branży HORECA.  Być albo nie być dla wielu restauratorów.
www.businessweek.com


W najnowszym przewodniku wyróżniono dwie polskie restauracje. Pierwsza z nich- Atelier Amaro- w kategorii „raising star”. To tytuł dla poważnego kandydata do gwiazdki.  Kolejnym miłym zaskoczeniem jest  laur dla stosunkowo młodego miejsca na restauracyjnej mapie Polski. Bib Gourmand dla Butchery & Wine . Jest to nagroda przyznawana miejscom, których wyróżnia doskonała proporcja jakości do ceny. Mam do odrobienia pracę domową i w najbliższym czasie czekają mnie dwie kulinarne wycieczki.  Zobaczę i posmakuje  co zachwyciło arcy-wymagających, tajnych inspektorów Michelina.
hottelling.net

Czy w Polsce jest możliwa gwiazdka? Zdania są podzielone.  W wielu gwiazdkowych restauracjach szef kuchni jest zarazem właścicielem, co umożliwia spójną koncepcję danego miejsca.  Czerwonym światłem wciąż jest dostęp do produktów. Popisowe danie to w 60% produkt, a w 40% technika i talent kucharza.  Kolejna przeciwność to proporcje personelu do gości. Na Zachodzie miejsca oznaczone gwiazdką/gwiazdkami to małe powierzchnie przeznaczone dla maksimum 40 osób, a zdarza się, że w  kuchniach pracuje prawie dwa razy więcej kucharzy. W Polsce kultura fine dining dopiero się nabiera rozpędu i o ile Polscy szefowie kuchni rozwijają się w szybkim tempie, o tyle my- konsumenci musimy dojrzeć do tego by ich docenić. Wtedy gwiazdki posypią się same.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz